Osmdesát centimetrů v ZZ a 155 cm v T***. Mezi těmito čísly leží všechny stupně obtížnosti parkuru, které tabulka SK1 ve Skokových pravidlech ČJF, platných od 1. 4. 2026, rozepisuje pro velké koně v halách i na otevřených kolbištích. Výška je jen první sloupec; ke každému stupni patří i nejvyšší šířka skoku, šířka vodního příkopu, tempo a počet překážek. Kdo porovnává koně podle výsledků nebo přihlašuje čtrnáctiletého jezdce, potřebuje celou tabulku i výškové stropy pro nezletilé.
Jaké výšky, šířky a tempo patří ke stupňům obtížnosti?
ZZ má výšku i šířku 80 cm, ZM 90 cm, Z 100 cm a ZL 110 cm; vodní příkop se objevuje od stupně Z se šířkou 200 cm. Od L se výška a šířka rozcházejí: L* má 115 cm na výšku a 120 cm na šířku, L** 120 a 130 cm s příkopem 250 cm. S* znamená 125 cm výšky a 140 cm šířky s příkopem 300 cm, S** 130 a 150 cm s příkopem 350 cm.
ST* má 135 cm výšky a 160 cm šířky, ST** 140 a 170 cm s příkopem 400 cm. T* má 145 a 180 cm, T** 150 a 200 cm s příkopem 450 cm a T*** 155 a 220 cm, rovněž s příkopem 450 cm.
Od ZZ po L** platí tempo 300 m/min v hale a 350 m/min venku. S*, S** a ST* mají v hale 325 m/min, venku stále 350 m/min. Od ST** je v hale 350 m/min, venku jedou ST** a T* 375 m/min a T** s T*** 400 m/min. První skok parkuru smí být o 10 cm nižší a užší, než je minimum pro daný stupeň.
Když porovnáváte výsledky dvou koní, zapište si u každého startu stupeň a k němu výšku, šířku a příkop z tabulky.
Jak velké tolerance pravidla při stavbě připouštějí?
Tabulka i tolerance platí závazně pro klasické soutěže podle článku 238; u ostatních se rozměry z tabulky jen doporučují, nejméně dvě překážky musí mít výšku z rozpisu a žádná nesmí být nižší než tato výška snížená o 20 cm. Do stupně ZL smí výška překážek kolísat o 5 cm nahoru i dolů, ale minimálně polovina skoků musí mít maximální rozměry daného stupně, z toho nejméně jeden oxer a jeden kolmý skok. Od stupně L* tolerance končí, výška a minimální šířka všech skoků musí být dodržena. Šířka oxerů smí do stupně T* kolísat o 10 cm dolů a 20 cm nahoru, od T** o ní rozhoduje stavitel. Trojbradlí má toleranci šířky plus 50 cm.
Článek 208 určuje absolutní stropy. S výjimkou bariérového skákání a soutěží mohutnosti nesmí být žádná překážka vyšší než 170 cm, šířkové skoky nesmějí přesáhnout 200 cm a trojbradlí 220 cm; totéž platí v rozeskakování. Na opracovišti nesmějí být překážky o více než 10 cm vyšší a širší než ty právě na kolbišti; u soutěží nad 140 cm tam platí strop 160 cm výšky a 180 cm šířky.
Zeptejte se trenéra, na jakých rozměrech kůň doma skáče pravidelně, ne jen výjimečně, a soutěžní stupeň volte pod touto hranicí.
Kdo smí na kterém stupni startovat?
Všeobecná pravidla ČJF, rovněž platná od 1. 4. 2026, dělí jezdce na národních závodech podle roku, ve kterém dovrší daný věk: dítě 11 až 14 let, mladší junior 14 až 16 let, starší junior 17 až 18 let, mladý jezdec 16 až 21 let, U25 16 až 25 let a senior od 18 let; pony jezdec je od 8 do 16 let.
Skoková pravidla k tomu přidávají výškové stropy pro nezletilé v seniorských a otevřených soutěžích. Ve věku 11 až 13 let smí jezdec na velkém koni do 130 cm, tedy S**, ve 14 až 15 letech do 140 cm, tedy ST**, ne však Velkou cenu, a v 16 až 17 letech do 145 cm, tedy T*, včetně Velké ceny vypsané na národních závodech do této výšky. V sedle pony platí mezi 11 a 16 lety strop 130 cm. Před 18. rokem věku se žádný jezdec nesmí účastnit soutěží síly a zručnosti ani Mini-Maxi a derby smí jet jen do 100 cm přírodních překážek.
Každý kůň smí v jednom soutěžním dnu startovat nejvýš ve dvou soutěžích a v každé jen jednou, pokud pravidla disciplíny nestanoví jinak; ve skoku je výjimkou opakovaný start začínající dvojice a v hobby soutěži smí kůň v jedné soutěži nastoupit se dvěma různými jezdci, vždy však nejvýš dvakrát za den.
Při výběru koně pro juniora počítejte s kalendářem: v seniorských a otevřených soutěžích na velkém koni nejvýš 140 cm ve 14 letech a 145 cm v 16.
Jak se liší závody kategorie Hobby, C, B a A?
Hobby soutěže jsou pro jezdce bez jezdecké licence, od roku 2025 s hobby licencí, a koně bez licence; startovat v nich smějí i dvojice s platnou licencí. Výsledky z nich se do kariér zapisují, do žebříčků se nezapočítávají a kvalifikace v nich plnit nelze.
Od kategorie závodů se odvíjí nejvyšší obtížnost, kdo smí stavět a co lze vypsat. Tabulka SK3 dává kategorii Hobby strop 100 cm, kategorii C stupeň S*, kategorii B stupeň ST**, ale bez Velké ceny, a kategorii A spolu s MČR a finále KMK stupeň T***; závody mladých koní 4 až 8 let končí na ST*. Stavitel parkuru III. třídy smí stavět na Hobby a C do S*, II. třídy na Hobby, C a B do ST**, I. třídy všude bez omezení. Soutěže stupně T, MČR, finále pohárů a finále KMK musí stavět stavitel I. třídy s platnou licencí ČJF.
Velká cena se všemi důsledky podle pravidel musí být nejméně stupně ST** na závodech kategorie A a v rozpise výslovně uvedená. Jezdec v ní smí startovat nejvýš na dvou koních, v ostatních národních soutěžích nejvýš na třech, pokud rozpis počet nesníží. Všechna mistrovství ČR patří do kategorie A.
U koně nabízeného jako „vítěz Velké ceny“ si nechte doložit stupeň soutěže a kategorii závodů vedle data a místa.
Jak se dvojice posouvá výš a co platí pro první sezony?
Soutěže ZZ, ZM a Z se smějí rozhodovat jen podle vyjmenovaných článků, například jako klasická soutěž ne na čas nebo dvoufázové skákání; na stupni Z lze vypsat i derby. Soutěže ZZ a ZM lze vypsat pro koně startující prvním a druhým rokem; pořadatel pak musí umožnit společné opracování na kolbišti včetně skoku přes určené překážky. V jednokolových soutěžích do stupně Z může sbor rozhodčích povolit opakovaný start dvojice, ve které kůň i jezdec startují prvním rokem; počítá se jen první start, druhý je tréninkový a jde do limitu dvou startů za den.
Směrem nahoru rozhoduje kvalifikace: mistrovských soutěží se smějí zúčastnit jen dvojice, které ji splnily podle všeobecných pravidel a STP. Plní se od prvního dne po skončení mistrovství do uzávěrky přihlášek, i mimo ČR, ale jen v klasických soutěžích, pokud STP nestanoví jinak; potvrzení uvádí stupeň soutěže, místo a datum. Za klasickou se podle národního ustanovení počítá i soutěž na limitovaný čas, parkur s návazným rozeskakováním, handicap a speciální dvoufázové skákání (články 298.2.1, 298.2.4, 298.2.5 a 274.2.5), pokud má aspoň jednu kombinaci a jezdec dokončí obě fáze. U speciálního dvoufázového skákání se jako kvalifikace počítá výška první fáze.
Před posunem o stupeň výš si projděte tři věci. Zvládá kůň doma spolehlivě maximální rozměry nového stupně včetně šířky a vodního příkopu? Má dvojice z předchozího stupně výsledky, které obstojí jako kvalifikace? Odpovídá věk jezdce výškovému stropu pro nezletilé v seniorských a otevřených soutěžích? Mladé koně připravujeme pro juniory a juniorky ve skokovém sportu.
Na co se ptáte nejčastěji?
Smí stavitel překročit maximální výšku stupně? Jen mírně: překročení dané materiálem nebo terénem se toleruje do 5 cm na výšku a 10 cm na šířku. Kde rozpis určí maximum 145 cm a víc, smí výška podle uvážení stavitele přesáhnout stanovenou hodnotu nejvýš o 3 cm; v hale nesmí překážka s výjimkou soutěží síly a zručnosti nikdy přesáhnout 165 cm.
Jak velké má být kolbiště a opracoviště? Na národních závodech pravidla doporučují halu o ploše 1 200 m² s kratší stranou 20 m a otevřené kolbiště 4 000 m² s kratší stranou 50 m. Pořadatel musí zajistit aspoň jedno opracoviště s nejméně jednou kolmou a jednou šířkovou překážkou.
Smí pony startovat společně s velkými koňmi? Jezdec, který v daném roce nedovrší 11 let, startuje jen v samostatných soutěžích pro pony. Od roku, v němž dovrší 11 let, a s licencí i na velké koně smí s pony i do společných soutěží s velkými koňmi do 130 cm základního parkuru; v přihlášce musí být uvedeno „pony“ a startovní pořadí určí hlavní rozhodčí.



